Levičarji
Levičarji so povsem običajni otroci, tako kot desničarji. Znajo enako dobro pisati, risati in ustvarjati izdelke kot desničarji. Danes že vemo, da levičarstvo ni slaba navada ali bolezen, ampak izraz motorične dominantnosti desne možganske polovice (prednostna roka je odvisna od prednostne možganske polovice. Tako kot desničarje, je potrebno levičarje spodbujati pri njihovi levoročnosti. Nikakor jih ne smemo prevzgajati, kajti to je hud poseg v človeške možgane.
Katere so dejavnosti, pri katerih lahko ugotavljamo ročnost otrok?
To so dejavnosti, v katerih sodeluje samo ena roka in na katere manj vplivajo vzgojni ukrepi:
- Zalivanje rož (majhna kangla);
- Umivanje zob;
- Vrtenje predmetov;
- Praznjenje in nato polnjenje posode s koraldami;
- Natikanje korald na tanko pokončno žičko;
- Štetje vžigalic;
- Spravljanje vžigalic v škatlico.
Če otrok, ki je star približno štiri ali pet let, še ne kaže jasnih znakov takšne ali drugačne ročnosti, je treba poiskati nasvet specialista in strokovno pomoč, saj je potrebno roko, s katero bo pisal, določiti najpozneje ob vstopu v šolo.
Položaj pisanja pri levičarjih je malo drugačen, kot pri desničarjih
Otrok mora za mizo sedeti sproščeno in vzravnano. List ali zvezek mora biti postavljen na mizo tako, da je nekoliko zasukan nekoliko v levo . Z desno roko mora otrok držati rob lista ali zvezka, da ga lahko drži na mestu. Nikakor ga ne sme držati na sredini, ker mora sicer otrok pisati »okoli roke« in pri tem levo roko zgoraj ukrivi kot kavelj, kar ustvarja krčevito napetost v dlani in roki, ki sega vse do ramenskega obroča.
Z levo roko naj otrok drži pisalo tako, da sredinec podpira pisalo, kazalec in palec pa ga držita (klasičen prijem). Ker rokopis levičarji hitro razmažejo ali prekrijejo z roko je potrebno, da že od samega začetka vadijo
položaj pisanja, pri katerem leva roka leži pod vrstico. Zadnji konec pisala mora biti usmerjen proti komolcu, list papirja pa, kot smo že omenili, nagnjen nekoliko v desno.
Z vajami vlečenja črt in zank je priporočljivo začeti že
v predšolskem obdobju. Pri tem ni pomembna natančnost, ampak sproščen telesni položaj.
Pet minut na dan v priporočenem položaju ob ljubeči podpori odrasle osebe bolj zaleže kot naporen program vadbe. Poleg tega vaja preprečuje, da bi otroku prešla v navado tipična, pogosto krčevita drža roke in telesa, ki se včasih pozneje razvije pri levičarjih, ko pričnejo uporabljati nalivnike.
Levičarji naj uporabljajo še posebno mehke svinčnike in barvice, da jim pisala ni potrebno preveč držati pokonci. Pozneje je priporočljiva uporaba nalivnega peresa in svinčnika za levičarje.
Kateri so smiselni
vsakdanji predmeti za levičarje:
V ŠOLI
- škarje za levičarje;
- šilček za levičarje;
- beležnica za levičarje s spiralno vezavo na desni strani in luknjami na levi (za starejše šolarje);
- beležnica s spiralno vezavo na vrhu je prav tako dobra ideja.
DOMA
- levoročni lupilec za krompir ali zelenjavo;
- levoročni žepni nožek;
- levoročni odpirač za konzerve;
- levoročni nož za kruh (za starejše otroke).
Biti levičar ima svoje prednosti in slabosti. Največja slabost je ta, da v večini trgovin nimajo pripomočkov za levičarje. Svinčniki, nalivniki, škarje, šilčki …
Tehnika učenja pisanja levičarja je malce drugačna kot za desničarje. Tega vsi učitelji ne obvladajo.
Prednost biti levičar, je mdr. tudi v športu in umetnosti. Pravijo, da so levičarji boljši v teh dveh »disciplinah«. Ste imeli kakšnega sošolca/sošolko, ki je bil dober v športu ali pri risanju? In je levičar-ka. Ste, ne? Jaz tudi.
Ste vedeli, da za levičarje obstajajo (poleg že omenjenih) tudi:
- ravnilo
- odpirač za konzerve
- odpiralo za vino
- karte
- računalniška miška
- škarje za frizerja
- škarje za nohte
- meter za merjenje
- ...
Do naslednjič!
Ekipa Prvošolec.si